ŚWIEĆ PRZYKŁADEM – PODAJ DALEJ - Aktualności - KPP Hajnówka

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ŚWIEĆ PRZYKŁADEM – PODAJ DALEJ

Data publikacji 25.10.2018

Hajnowska Policja zachęca do wzięcia udziału w drugiej edycji akcji informacyjno – edukacyjnej pod nawą „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM! – PODAJ DALEJ” skierowaną do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. W tym roku propagującej przekazywanie elementów odblaskowych swoim bliskim, przyjaciołom, rodzinie, aby byli widoczni na drodze.

Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Ponadto w tegorocznej edycji działań Policja wraz z partnerami zachęcają do dzielenia się odblaskami, również w znaczeniu dosłownym. Jeśli już wiemy jaką rolę pełnią elementy odblaskowe, mamy świadomość, że wpływają w znaczący sposób na bezpieczeństwo pieszych, przekażmy dalej swoją wiedzę i podarujmy bliskiej osobie element odblaskowy.

Właśnie dlatego przesłanie drugiej edycji akcji brzmi „Podaj Dalej!” – czyli przekaż element odblaskowy swoim bliskim, przyjaciołom, rodzinie, aby byli widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Wytłumacz dlaczego noszenie elementów odblaskowych jest takie istotne, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym, kiedy na drogach nawet w dzień panuje niedostateczna widoczność. Jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami.

Świećmy przykładem, podajmy odblask dalej, bądźmy świadomi i bezpieczni na drodze!