Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał pomóc koleżance, a stracił pieniądze przesyłając kody BLIK

Data publikacji 25.10.2023

Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Jedną z metod stosowaną przez przestępców jest próba uzyskania kodu BLIK. Tym razem ofiarą oszusta padł 50-latek, który stracił w sumie blisko 5000 złotych. Mężczyzna sądził, że udostępnia kody BLIK swojej koleżance.

Hajnowscy policjanci otrzymali zgłoszenie od 50-letniego mieszkańca Hajnówki. Mężczyzna poinformował policjantów, że został oszukany przez osobę podszywającą się pod jego koleżankę. Jak ustalili mundurowi, ktoś włamał się na konto społecznościowe znajomej zgłaszającego, a następnie podając się za nią, poprosił za pośrednictwem komunikatora o udostępnienie kilku kodów BLIK. 50-latek był przekonany, że koresponduje ze znajomą. Z ich rozmowy wynikało, że koleżanka zamierzała kupić nowe meble. 50-latek wiedział, że jego rozmówczyni jest w trakcie remontu domu, więc nie zdziwiła go jej prośba. W trakcie prowadzonej korespondencji wygenerował 3 kody BLIK. W ten sposób stracił blisko 5000 złotych.

Ostrzegamy! Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy:

  • weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy,
  • nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem,
  • pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne,
  • dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.
Powrót na górę strony