Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesienne porady dla rowerzystów

Data publikacji 28.10.2010

Pierwsze deszcze zwiastujące jesień mamy za sobą. To dopiero początek trudnych warunków jazdy, szczególnie dla rowerzystów. Hajnowscy policjanci radzą, jak bezpiecznie zachowywać się jesienią na drodze.

Zadbajmy o widoczność

Jeżdżąc na rowerze powinniśmy być widoczni dla innych uczestników ruchu. To, że my widzimy przejeżdżające samochody nie oznacza, że kierowcy nas widzą. Zwykle kierowcy dostrzegają rowerzystów w ostatniej chwili. Widzialność pogarsza się szczególnie w czasie deszczu, gdy asfalt jest mokry i mocno odbija światła samochodów, oślepiając kierowców. Ponadto światła samochodów jadących z przeciwka jeszcze pogarszają sytuację.

Zmierzch jest szczególnie niebezpieczną porą do jazdy na rowerze. O tej porze nie widać nieoświetlonego roweru i samego rowerzysty.

Sami rowerzyści często pogarszają sytuację, ponieważ nie używają świateł. Na dodatek często ubierają się w ciemną odzież. W takich warunkach o wypadek jest bardzo łatwo. Zwykle kończy się on dla rowerzysty fatalnie. 

W myśl przepisów kodeksu rower powinien być wyposażony w światła:

  • z przodu - jedno światło białe lub żółte ciągłe.
  • z tyłu - jedno światło odblaskowe (nie może mieć kształtu trójkąta) oraz jedno światło pozycyjne, które może być migające.

Dopuszczalne jest też stosowanie świateł odblaskowych barwy żółtej:

  • zamontowanych na bocznych płaszczyznach koła z zastrzeżeniem, że z każdego boku roweru powinny być widoczne dwa światła: na kole przednim i tylnym
  • na pedałach roweru.

Odzież ostrzegawcza

Aby rowerzysta był widoczny, powinien pamiętać o odblaskowych dodatkach do ubioru. Opaski odblaskowe nałożone na nogi i ręce są widoczne dla kierowców z każdej niemal strony (opaska o wymiarach 34x3cm widoczna jest z 300 m).

Zasady korzystania z drogi przez rowerzystę

  • Rowerzysta ma obowiązek korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Gdy nie ma drogi dla rowerów, wówczas rowerzysta powinien w pierwszej kolejności korzystać z pobocza, jednocześnie pamiętając o wciąż obowiązującej zasadzie nakazującej zrezygnować z jazdy poboczem, o ile jazda roweremutrudniłaby poruszanie się pieszych lub gdy pobocze nie nadaje się do jazdy. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma drogi rowerowej i gdy rowerzysta nie może skorzystać z pobocza (ze względu na jego brak lub ze względu na stojące na nim pojazdy) możliwa jest jazda prawą stroną jezdni. Oczywiście kierujący rowerem powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a w przypadku, gdy jedzie więcej niż jeden rower, powinny one poruszać się jeden za drugim.
  • Rowerzysta może wyjątkowo skorzystać z chodnika., gdy:

- dozwolona prędkość dla pojazdów na jezdni przekracza 60 km/h,

- szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m.

  • Jadąc po chodniku, rowerzysta powinien jechać powoli, zachowywać szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, czyli usuwać się z ich drogi zapewniając im swobodę korzystania z chodnika.
  • Osoby dorosłe mogą wybrać się na przejażdżkę rowerową z dzieckiem poniżej 10 lat. Opiekun dziecka może poruszać się wraz z nim po chodniku, jadąc powoli i ustępując miejsca pieszym.

Najczęstsze wykroczenia popełniane przez rowerzystów to:

- kierowanie jednośladami bez wymaganego oświetlenia,

- jeżdżenie rowerami po chodnikach,

- nie stosowanie się do jazdy po wyznaczonych ścieżkach rowerowych,

- kierowanie w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

- przejeżdżanie rowerami po przejściach dla pieszych.

Kodeks wykroczeń za powyższe naruszenia przepisów przewiduje kary grzywny nawet do 3 tys. zł oraz nagany. W przypadkach dotyczących kierowania rowerem po użyciu alkoholu przewidziana jest kara grzywny lub aresztu do 14 dni i obowiązkowo zakaz prowadzenia pojazdu. W przypadku kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności, pozbawienia wolności do 1 roku i oczywiście zakaz prowadzenia roweru. Sąd może również orzec publikację wizerunku przestępcy. 

Oficer prasowy KPP w Hajnówce mł. asp. Tomasz Snarski

 

 

Powrót na górę strony