W trosce o bezpieczeństwo dzieci w drodze
Gdy dziecko jest pieszym użytkownikiem drogi:
1. Pamiętaj, aby twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski, które zawsze poprawiają widoczność i są jednym z najtańszych elementów jakie mogą uratować życie lub zdrowie.
2. Przypominaj dziecku, aby zawsze było skoncentrowane na tym co się dzieje wokół.
3. Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
4. Nie pozwalaj dziecku słuchać muzyki czy korzystać z telefonu komórkowego, gdy idzie pieszo do szkoły. Wytłumacz, że słuchając muzyki nie usłyszy nadjeżdżającego samochodu.
5. Nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
6. Idąc z dzieckiem, zwłaszcza trzymając je za rękę, sam idź od strony ulicy, aby dziecko było dalej od jej krawędzi. Jeśli dziecko powierzasz komuś innemu, np. starszemu rodzeństwu, zwróć mu uwagę na to, że młodsze musi iść dalej od jezdni.
Odwożąc dziecko samochodem:
1. Dopilnuj aby dziecko miało zapięte pasy bezpieczeństwa, a jeśli nie ma 150 cm wzrostu lub nie ukończyło 12 lat, przewoź je w odpowiednim do wieku foteliku ochronnym, lub przynajmniej tzw. podstawce. Głowa dziecka nie może wystawać ponad fotelik, jeśli tak jest trzeba zmienić fotelik na większy.
2. Jeżeli chcesz zainstalować fotelik dla dziecka na przednim siedzeniu, a samochód wyposażony jest w czołową poduszkę gazową pasażera, pamiętaj, aby ustawić fotelik przodem do kierunku jazdy.
3. W czasie zderzenia czołowego przy prędkości 50 km/h, waga dziecka zwiększa się dziesięciokrotnie, czyli dziecko o masie 20 kg będzie ważyć 200 kg. Trzymanie dziecka na kolanach jest niedopuszczalne.
4. Na tylnej półce pod szybą nie należy umieszczać jakichkolwiek przedmiotów, ponieważ w razie zderzenia stają się niebezpiecznymi pociskami. Ich waga, podobnie jak ludzi, rośnie 20-krotnie przy zderzeniu czołowym z prędkością 50 km/h.
5. Dawaj dobry przykład dzieciom, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa i przepisów drogowych. Pamiętaj, że dzieci uczą się naśladując swoich bliskich, zwłaszcza rodziców i opiekunów. Jeśli dajesz zły przykład teraz, ignorując i łamiąc przepisy drogowe, dziecko w przyszłości będzie zachowywać się podobnie, a co gorsze nie będzie świadome stwarzanego wówczas zagrożenia.