Oszuści ciągle próbują. Ostrzeż swoich bliskich!
Hajnowscy policjanci otrzymują co jakiś czas sygnały od mieszkańców naszego powiatu, dotyczące prób oszustw na tzw. „wnuczka", "policjanta". Funkcjonariusze apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się nabrać przestępcom.
Policjanci z Hajnówki otrzymali zgłoszenie o tym, że oszuści próbowali wczoraj pozbawić oszczędności 86-letnią mieszkankę Hajnówki. Tym razem przestępcy, z których jeden podawał się za policjanta twierdzili, że jej wnuk spowodował wypadek drogowy w którym dwie osoby zostały poważnie ranne. Zapytał kobietę, czy pomoże wnukowi, gdyż będzie on w związku z tym zdarzeniem potrzebował pieniędzy. Kiedy kobieta odpowiedziała, że najpierw musi skontaktować się z córką, rozmówca ostrzegł ja tylko, żeby nikogo o tej rozmowie nie informowała, po czym się rozłączył. Całe szczęście, tym razem dzięki czujności starszej kobiety nie doszło do oszustwa.
Przypominamy, że policjanci nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! Nigdy nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy.
Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom.
Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu, instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Często też proponują, żeby zadzwonić na komendę i zapytać o daną sprawę. Nie rozłączają wówczas połączenia telefonicznego i wystraszona ofiara, przekonana jest, że rozmawia z policjantem, a tak naprawdę kontynuuje rozmowę z oszustem, bo nie rozłączyła z nim połączenia. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.
Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.
We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112.