Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z seniorami o oszustwach

Data publikacji 22.03.2018

Przedstawiciele hajnowskiej Policji uczestniczyli wczoraj w spotkaniu ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Hajnówce. Podczas pogadanki poruszona została m.in. problematyka związana z oszustwami „na wnuczka” czy „policjanta”.

W miniony wtorek funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce, gościli na spotkaniu seminaryjnym Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy wysłuchali wykładu Komendanta KPP w Hajnówce - nadkom. Bartosza Lorenc dotyczącego procederu oszustw „na wnuczka” oraz „na policjanta”. Komendant wyjaśnił jak przebiega cały proceder, który swój początek ma podczas rozmowy telefonicznej. Jest ona prowadzona w taki sposób, aby osoba oszukana uwierzyła, iż kontaktuje się z nią osoba jej bliska – np. wnuczek. Najczęściej osoba starsza sama wymienia imię członka swojej rodziny. Następnie sprawca na tyle umiejętnie kieruje dalszą rozmową, że ostatecznie zdobywa zaufanie osoby, którą chce oszukać. Dodatkowo przekazane przez oszusta w trakcie rozmowy informacje, np. o tym, że wydarzył się straszny wypadek, czy że osoba najbliższa potrzebuje pieniędzy na uniknięcie jakiejś odpowiedzialności karnej, powodują, że seniorzy chcąc pomóc, działają natychmiastowo i mechanicznie. Nie weryfikują tych informacji i w efekcie dochodzi do oszustwa.

Oprócz omówienia metody „na wnuczka” Komendant omówił sposób działania „na policjanta”. W trakcie rozmowy telefonicznej, osoba, która ma być oszukana słyszy, że osoba jej bliska znajduje się w niebezpieczeństwie. Aby jej pomóc należy przekazać jakąś kwotę pieniężną lub dokonać przelewu. W tej sytuacji oszust podaje się za policjanta, co ma na celu wzbudzenia zaufania rozmówcy.

W trakcie spotkania nadkom. Bartosz Lorenc udzielił słuchaczom kilka rad jak nie stać się ofiarą przestępstwa:

  •  Policja NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy. Policja NIGDY nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach.

  •  Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni OSZUST.

  •  Po takiej rozmowie rozłącz się i UPEWNIJ SIĘ, że rozmowa została zakończona.

  •  Po takiej rozmowie natychmiast OSOBIŚCIE ZADZWOŃ do kogoś bliskiego, na znamy Tobie numer telefonu i opowiedz o tym zdarzeniu.

  •  NIGDY w takich lub podobnych sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.

  •  NIGDY nie wpuszczaj do mieszkania obcych osób, gdy jesteś sam w domu.

  •  ZAWSZE w takiej sytuacji powiadom Policję dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

W trakcie dalszej części spotkania Komendant zaprezentował zebranym osobom sposób działania aplikacji mobilnej MOJA KOMENDA. W trakcie prezentacji wyjaśnił, jak zainteresowane osoby w prosty sposób mogą odnaleźć swojego dzielnicowego, skontaktować się z nim czy pozostawić mu wiadomość na służbowym telefonie, który to posiada obecnie każdy dzielnicowy. Nadkom. Bartosz Lorenc przypomniał również o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Zachęcał tym samym uczestników spotkania do korzystania z KMZB i pozostawiania tam informacji o zagrożeniach. Podczas spotkania, na którym obecni byli również dzielnicowi KPP w Hajnówce, po krótkim przedstawieniu się omówili oni swoje plany działania priorytetowego. Wyjaśnili oni słuchaczom, na czym polega samo założenie planu oraz w jaki sposób dokonywana jest jego realizacja.

Powrót na górę strony