Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądźmy obojętni!

Data publikacji 12.01.2021

Funkcjonariusze z hajnowskiej komendy prowadzą działania „Nie bądźmy obojętni”. Codziennie sprawdzają miejsca, gdzie schronienia przed zimnem mogą szukać osoby bezdomne. Apelujemy o zwrócenie uwagi również na osoby samotne i nieporadne życiowo znajdujące się w naszym najbliższym otoczeniu. Reagujmy! Jeden telefon pod numer 112 może uratować czyjeś życie. Pamiętajmy, że miejsce zagrożone możemy oznaczyć również na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Zima jest to najtrudniejszy okres dla osób samotnych, bezdomnych, czy też nieporadnych życiowo. To czas, kiedy z powodu obniżenia temperatury pojawia się ryzyko wychłodzenia organizmu. Pamiętajmy, że nie trzeba być osobą bez dachu nad głową, by stać się ofiarą zimna. Czasem wystarczy przesadzić z alkoholem. Hajnowscy policjanci każdego dnia sprawdzają miejsca pobytu osób zagrożonych wychłodzeniem. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, ogródki działkowe, czy też klatki schodowe i piwnice. Dzielnicowi odwiedzają również osoby samotne, starsze czy schorowane. W trakcie wizyt mundurowi sprawdzają, czy mieszkańcy ich rejonów mają zapewnione podstawowe potrzeby takie jak, pożywienie, opał, dach nad głową.

Policjanci apelują, by nie pozostawać obojętnym na czyjąś krzywdę. Jeśli widzimy osobę potrzebującą, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy i powiadomić o tym funkcjonariuszy. Szczególnie, gdy leży lub ma problemy z poruszaniem się. Warto zajrzeć także do znajomego, czy sąsiada, który mieszka samotnie i sprawdzić czy nie potrzebuje pomocy. Reagujmy! Jeden telefon pod numer 112 może uratować życie.

O miejscach, gdzie przebywają osoby bezdomne możemy powiadomić Policję dodatkowo poprzez skorzystanie z policyjnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wybierając zakładkę "osoba bezdomna wymagająca pomocy" i zaznaczając to miejsce na mapie. Zostanie ono sprawdzone przez funkcjonariuszy, a w przypadku potwierdzenia, objęte nadzorem w ramach działań prewencyjnych.


 

  • Zdjęcie przedstawia policjantów idących ośnieżoną drogą przy opuszczonym budynku.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów dokonujących sprawdzenia pustostanu.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów dokonujących sprawdzenia pustostanu.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów dokonujących sprawdzenia pustostanu.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów dokonujących sprawdzenia pustostanu.
  • Zdjęcie przedstawia policjantów stojących przy radiowozie. W tle widoczny jest pustostan.
Powrót na górę strony