Hajnowianin stracił ponad 4000 złotych
Oszuści nie próżnują. Wymyślają nowe metody, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z jedną z platform sprzedażowych i popularnym komunikatorem. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Wczoraj jeden z mieszkańców Hajnówki stracił w ten sposób ponad 4000 złotych. Apelujemy o rozwagę i ostrożność!
Policjanci z całego kraju dostają zgłoszenia dotyczące oszustw przy pomocy popularnego portalu aukcyjnego oraz powszechnego komunikatora. Ofiarą takiego przestępstwa padł wczoraj również mieszkaniec Hajnówki. Mężczyzna na portalu sprzedażowym wystawił ogłoszenie o sprzedaży sprzętu budowlanego. Po pewnym czasie za pomocą komunikatora skontaktował się z nim potencjalny kupujący. Oszust poinformował sprzedającego, że od razu zapłaci za wystawiony przedmiot. Następnie przesłał link i poinstruował hajnowianina, że otrzyma on pieniądze po wejściu w link i udostępnieniu danych do karty płatniczej, na którą to miały spłynąć środki za "zakupiony" przedmiot. Sprzedający postępował zgodnie z instrukcją "kupującego". Po kilku minutach mężczyzna zorientował się, że na jego koncie nie pojawiły się nowe środki - wręcz przeciwnie, w wyniku proceduru mieszkaniec Hajnówki stracił ponad 4000 złotych.
Na czym polega oszustwo?
- Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez powszechny komunikator.
- Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę popularnego portalu sprzedażowego pozwalającą na finalizację transakcji.
- Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu portalu aukcyjnego m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.
Jak uniknąć oszustwa?
- Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
- Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
- Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
- Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.
- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatnicznej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną.
Co robić, gdy zostaniesz oszukany?
- Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię.
- Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać.
- Poinformuj Policję.
Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie przesyła. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty oraz nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać!