Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mieszkanka Hajnówki przekazała oszustom 100 tysięcy złotych

Data publikacji 09.06.2023

Oszuści wykorzystują różne legendy, aby wyłudzić pieniądze. 77-letnia hajnowianka została oszukana metodą „na prokuratora”. Kobieta była przekonana, że dzwoni do niej prokurator z Hajnówki. Pod pretekstem zabezpieczenia pieniędzy oszuści wyłudzili od seniorki 100 tysięcy złotych.

Oszuści nie odpuszczają. Na telefon stacjonarny 77-letniej hajnowianki zadzwonił mężczyzna podający się za prokuratora. Powiedział, że pracuje w prokuraturze w Hajnówce oraz podał numer swojej legitymacji. Następnie wypytywał kobietę o oszczędności, które ma zgromadzone w domu. Powiedział seniorce, że w banku pracują złodzieje, którzy niebawem przyjdą do jej domu, zabiorą zgromadzone oszczędności i zrobią jej krzywdę. Następnie rzekomy prokurator przekonywał seniorkę, że w celu zabezpieczenia pieniędzy powinna je przekazać policjantowi. Mundurowy miał osobiście odebrać gotówkę z domu kobiety i zabezpieczyć ją w policyjnym sejfie w komendzie. Rozmówca jednocześnie zapewniał seniorkę, że po weekendzie pieniądze zostaną jej zwrócone. Niestety 77-latka uwierzyła w historię oszustów i dwie godziny później przekazała 100 tysięcy złotych mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania. Tego samego dnia rzekomy prokurator kontaktował się z seniorką jeszcze kilkukrotnie. Pytał o samopoczucie i zapewniał, że jej pieniądze są bezpieczne w komendzie Policji. Wtedy kobieta nabrała podejrzeń, że mogła mieć do czynienia z oszustami i o całej sytuacji powiadomiła hajnowskich policjantów.

Co zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustów?

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o przekazanie pieniędzy, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Policja lub prokuratura NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy i NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych działaniach.
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
  • Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.
  • Powiadom o całe sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Powrót na górę strony