Aktualności

Poszli do lasu słuchać rykowiska i się zgubili- odnalazła ich Policja ze Strażą Graniczną

Data publikacji 25.09.2024

Wczoraj w godzinach wieczornych w rejonie Białowieży dwóch 16-latków wybrało do lasu, aby nasłuchiwać rykowiska. Uczniowie technikum stracili jednak orientację w terenie i nie wiedzieli, gdzie się znajdują. Dzięki współpracy funkcjonariuszy policji i straży granicznej już po niespełna 2 godzinach zostali odnalezieni i obaj cali i zdrowi wrócili do internatu.

Wczoraj przed godziną 21 dyżurny hajnowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o 2 nastolatkach, którzy w rejonie Białowieży zgubili się w lesie. Uczniowie technikum wybrali się wieczorem do puszczy, aby nasłuchiwać rykowiska jeleni. Młodzi ludzie zeszli ze szlaku i stracili orientację w terenie, w związku z czym jeden z nich zadzwonił na numer alarmowy i poprosił o pomoc . Na miejsce niezwłocznie udali się policjanci z hajnowskiej komendy oraz mundurowi delegowani do służby przy granicy. W poszukiwaniach wzięli również udział funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Białowieży. W odnalezieniu nastolatków pomogło użycie reflektora olśniewającego, umieszczonego na jednym z radiowozów. 16-latkowie zauważyli światło  i udali się w jego kierunku. Dzięki temu dotarli do poszukujących ich patroli policji i straży granicznej. Dzięki sprawnej współpracy służb nastolatkowie zostali odnalezieni po niespełna 2 godzinach od zgłoszenia, a następnie cali i zdrowi wrócili do internatu.

Apelujemy o rozsądek podczas wędrówek po lesie. Wybierając się do lasu przestrzegajmy następujących zasad:

  • Pozostawmy dla bliskich, sąsiadów informację, dokąd idziemy i o której wrócimy.
  • Podczas spaceru obserwujmy las i zapamiętujmy charakterystyczne punkty terenowe.
  • W mniej znanym terenie warto trzymać się drogi, bo w głębi lasu łatwiej się zgubić.
  • W przypadku braku znajomości terenu, warto wybrać się do lasu z osobami, które znają teren.
  • W przypadku zgubienia się, warto wytężyć słuch. Być może w okolicy jest ruchliwa droga i usłyszymy odgłosy pojazdów.
  • Nie panikujmy, idźmy drogą leśną przed siebie, prędzej czy później dojdziemy do miejscowości lub utwardzonej drogi.
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy, aby w razie czego móc wezwać pomoc.
  • Jeśli mamy taką możliwość, włączmy moduł GPS na telefonie i zaznaczmy pozycję wyjściową. W przypadku zabłądzenia GPS wskaże nam trasę powrotną..
  • Aby ułatwić dla służb mundurowych odnalezienie nas w lesie warto zatrzymać się przy jakimś charakterystycznym punkcie (np. kapliczce, ambonie myśliwskiej), słupku oddziałowym lub stosie ściętych drzew (na każdej kłodzie powinna znajdować się czerwona  tabliczka do ewidencji drewna z unikalnym numerem, na podstawie którego leśnicy szybko ustalą nasze położenie).
Powrót na górę strony