82-latka nie dała się oszukać "Na wnuczka"
Ofiarami oszustów padają najczęściej seniorzy. Tym razem usiłowali wyłudzić pieniądze od 82-letniej mieszkanki powiatu hajnowskiego. Skontaktowali się z nią telefonicznie i poinformowali, że jej wnuk miał wypadek i potrzebna jest kwota 30 tysięcy złotych, aby wykupić go z aresztu. Na szczęście kobieta zaniepokojona, że nikt po pieniądze nie przyjeżdża zadzwoniła do swojej prawdziwej córki i zweryfikowała tą informację. Wówczas okazało się, że ktoś próbował ją oszukać.
Oszuści nie ustają w wyszukiwaniu osób w podeszłym wieku, od których usiłują wyłudzić pieniądze różnymi metodami. Tym razem kolejną ich ofiarą niemal padła 82-letnia mieszkanka powiatu hajnowskiego. W godzinach wieczornych zadzwoniła do niej osoba, podająca się za jej córkę. Poinformowała seniorkę, że jej wnuk miał wypadek i potrzebne jest 30 tysięcy złotych na jego wykupienie z aresztu, bo w przeciwnym razie zostanie wsadzony do więzienia. Kobieta potwierdziła w rozmowie, że posiada taką kwotę w domu i przekaże ją, osobie która przyjedzie po pieniądze. Po kilku godzinach 82-latka zaniepokojona faktem, że nikt nie przyjeżdża, zadzwoniła do prawdziwej córki. Zdziwiona kobieta oświadczyła, że o niczym nie wie. Powiedziała matce, aby nie przekazywała nikomu żadnych pieniędzy bo to próba oszustwa i od razu powiadomiła policję. Dzięki temu 82-latka nie straciła swoich oszczędności.
Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest jej wnukiem, synem,… Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni! To wyjątkowo perfidny rodzaj przestępstw, w których ofiarami padają przede wszystkim osoby w podeszłym wieku, tracąc często wszystkie oszczędności życia.
Oszust:
- Pod pozorem niepowtarzalnej okazji lub nagłego nieszczęścia, zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.
- Prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta.
- Podsyła „zaufaną osobę”, mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.
Pamietaj!
- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
- Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112)!